Čtvrtek 28. května 2020, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. května 2020 Vilém

Chemický Asad je nebezpečný i pro světový mír

6. 09. 2013 14:21:58
Syřané začali své povstání v březnu 2011 pokojnou cestou. Tato cesta trvala téměř osm měsíců. I v této době, Asad, který se dostal k moci jako výsledek dědictví po otci, neboť nikdy proti němu, ani proti jeho otci nesměl být jiný kandidát, zavraždil 4000 demonstrantů. Pokojné povstání se v důsledku tohoto jednostranného vládního násilí přeměnilo v ozbrojený boj. Důstojníci a vojáci, kteří odmítli střílet do demonstrantů a nemohli se dívat na vraždění civilistů, zběhli a založili Syrskou svobodnou armádu. Asad, pod palbou tanků T72, těžkého dělostřelectva, raket Scud, válečného letectva Mig 23, Mig 29, Suchoj, vrtulníků, které shazovaly barely TNT, zavraždil dodnes, podle oficiálních údajů OSN, více než 100 000 obětí, včetně více než 15 000 dětí a žen. Zničil a poškodil více než 2 miliony bytů i syrskou infrastrukturu – elektrárny, vodárny, železnice a silnice. Vyhnal do uprchlických táborů v zahraničí více než 3 miliony lidí, jejich drtivá většina představuje děti a ženy, a v rámci Sýrie připravil o střechu nad hlavou na 6 milionů lidí.

Asad od začátku usiloval o zkreslení charakteru boje drtivé většiny Syřanů, ze všech etnik, tříd a různého náboženského či politického vyznání, za nejzákladnější demokratické svobody a lidskou důstojnost, tím, že jde o teroristy, džihádisty a agenty USA, NATO, Saudské Arábie a Kataru. Nepovolil pokojné demonstrace a poslal proti ním tanky a odstřelovače. Odmítl veškerá politická řešení, která by vedla ke svržení dynastie Asadů a vojenské chunty.

Rusko vehementně podporovalo Asada vojensky (dodáváním zbraní a vysláním tisíce expertů), ekonomicky, politicky a propagandisticky. Paralyzovalo a ochromilo Radu bezpečnosti OSN na tolik, že odmítlo i rezoluci žádající Asada, aby dovolil expertům chemických zbraní dojet 4 km na místo zasažené chemickými zbraněmi. Rusko tímto postojem připomínajícím období studené války usiluje, de facto, nejen o své úzké obchodní a vojenské zájmy, nýbrž i o širší strategické cíle, zejména pokud jde o změnu mocenské polarizace našeho světa, a to na úkor skutečných zájmů syrského lidu.

Írán zajistil pro režim Asada, ze sektářských důvodů, přímou vojenskou intervenci vysláním síly Revoluční gardy, libanonského teroristického Hizballahu, šíitských iráckých, jemenských, pákistánských milicionářů. Tato státní a organizovaná intervence představuje téměř 50 000 mužů, což vedlo k individuální reakci a vstupu některých vetřelců - djihádistů, kteří bojují proti této intervenci, jejich počet se odhaduje na 2000 mužů. Opozice a Syrská svobodná armáda s těmito vetřelci nemá nic společného. Alkajda, se kterou Asad spolupracoval v Iráku, na rozdíl od djihádistů, v Sýrii je produktem režimu Asada a poskytuje mu velké propagandistické služby v podobě únosu kněze, kanibalství, prosazování zákona šaríi v některých oblastech, ale i v podobě vraždění důstojníků Svobodné armády a povstalců. S touto teroristickou organizací budou mít Syrští povstalci i po vítězství nad autoritářským a sektářským režimem Asada nemalé problémy.

Syrští povstalci se spoléhají především sami na sebe, žádali západní mocnosti o zbraně, zejména protiletadlové a protitankové. USA a západní mocnosti, pod záminkou zákazu dodávání zbraní do Sýrie i záminkou, že se zbraně mohou dostat do nepovolaných rukou, této žádosti, téměř 30 měsíců, nevyhověly. Vystačily si s rétorickou a morální podporou.

Asad používal proti Syřanům veškeré zbraně, které zaplatil syrský daňový poplatník, včetně kazetových bomb, vypálil zemědělskou úrodu a pole, obklíčil města a vesnice, bombardoval pekárny a nemocnice. Jako Hitler kolektivně trestal oblasti, které jsou pod kontrolou syrských povstalců. Používal chemické zbraně v omezeném rozsahu v 17 lokalitách, a to vždy tam, kde byl vojensky v úskalích. Vyzkoušel reakci a trpělivost mezinárodního společenství. Na předměstí Damašku dne 21. 8. 2013 použil, ve větším rozsahu, tyto zakázané zbraně a zavraždil na 1 700 lidí. Tímto používáním pošlapal Ženevský protokol z roku 1925 a Úmluvu o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní a jejich zničení z roku 1972. Režim Asada vlastní obrovský chemický arzenál, převážně ruského původu. Tento arzenál měl být podle Asada otce strategickou a odstrašující sílou proti jaderným zbraním Izraele. Asad syn jej použil k obraně svého koryta. Propaganda režimu Asada, bez ohledu na to, že skladování a prostředky používání chemických zbraní nevlastní povstalce, dětinsky je obviňuje z toho, že sami proti sobě použili tyto zbraně i proti svým dětem a rodinám. Fašistický režim Asada jedná v duchu zásad propagandy Josefa Goebbelse, který prohlásil: „lži, lži a lži, vždycky se najdou ti, kteří Ti uvěří“.

Situace v Radě bezpečnosti OSN, díky postoji Ruska je, v případě Sýrie, tak tragikomická, neboť po půlroce jednání s Asadem, mise expertů chemických zbraní měla jen jeden úkol, a to prokazovat pouze zda byly použity chemické zbraně, nikoli kdo je použil. Experti, kteří bydleli v hotelu nedaleko od místa posledního útoku chemickými zbraněmi nesměli na místo činu dojet. Pan Ki-moon, generální tajemník OSN žádal Asada, aby umožnil expertům dojet 4 km na místo činu. George Sabra, předseda opoziční Národní rady a generál Salim Idrís, náčelník generálního štábu Svobodné armády žádali o totéž.. Asad jedině pod tlakem použití síly této žádosti po 5 dnech vyhověl, proč asi? Každý den je pro vyšetřování důležitý, na co čekal? Čekal až následky zmizí? Měl-li Asad čisté svědomí, proč jim nedovolil dojet na místo činu. Lékaři bez hranic, kteří byli v terénu, potvrdili zločin Asada.

President Obama již před rokem prohlásil, že použití chemických zbraní představuje červenou čáru. Během této doby Asad tyto zbraně používal sedmnáctkrát. Asad v důsledku rozmazlování Ruska, nedůslednosti mezinárodního společenství, kritické situace ve které se nachází jeho vojenské jednotky je schopný nejen tyto zbraně, ale i atomovou bombu, kdyby měl, používat nadále proti svému národu a na ochranu svého koryta. Saddam Husajn v roce 1988 chemické zbraně použil v městě Halabdja a zavraždil na 5000 lidí. Ten, kdo je schopen všeho proti svému národu, představuje i reálnou hrozbu pro sousedy, kterým Asad vyhrožoval již několikrát. Mezinárodní bezpečnost a světový mír, jsou hodnoty, které mu nic neříkají. Převážná většina syrského lidu, která požadovala jenom potřebné zbraně, aby ukončila trápení a tragédii národa, je si vědoma vážnosti situace, kterou způsobilo nezodpovědné chování Asada, bude nadále bojovat za odstranění tohoto fašistického režimu, neboť jen výchovným fackám Asad nerozumí. Zraněné divoké zvíře je nebezpečné.

Autor: Doc Ing Hassan Charfo DrSc | pátek 6.9.2013 14:21 | karma článku: 24.11 | přečteno: 2775x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Bohumír Šimek

Lže členka ANO Jaroslava Pokorná Jermanová?

Je pravda v Česku trestná? Setkáváme se s tím, že pravda může být někým považována za poplašnou zprávu. Ale prohlásit pravdu za lež a dát to k soudu, je pro obyčejného člověka velká újma a poškození!

27.5.2020 v 23:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Polemika: Kdo má pravdu? „Oficiální“ historici, nebo revizionisté?

Jiří Turner nás na blogu iDNES upozornil na článek Aviho Shlaima, britsko-izraelského historika, který se na portále Seznam Zprávy vyjádřil k současné české debatě vyvolané „prohlášením tří“.

27.5.2020 v 22:50 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 100 | Diskuse

Jiri Kucera

Zrušíme už konečně tajné volby?

Pirát Bartoš kritizuje tajné volby. Neskočily totiž výsledkem, který pan Bartoš chtěl vidět. A tak by prý mělo být jasné, kdo koho podporuje, kdo koho volil. Pěkně čelem k masám. Po soudružsku...

27.5.2020 v 18:48 | Karma článku: 31.09 | Přečteno: 502 | Diskuse

Karel Trčálek

Děkuji poslancům za obměnu Rady ČT, polemika s panem L. Čermákem

Výborně! Výborně! Výborně! Snad už se opravdu začne zpravodajství a publistika ČT měnit k lepšímu, třeba tím, že si moderátoři ČT konečně sundají roušky

27.5.2020 v 18:20 | Karma článku: 14.61 | Přečteno: 295 | Diskuse

Libor Čermák

Děkuji poslancům za obměnu Rady ČT

Dnes mne mimořádně potěšila zpráva, že Rada ČT byla doplněna Lubošem Xaverem Veselým, Hanou Lipovskou a Pavlem Matochou. Výborně, výborně, výborně. Snad se teď už konečně začne zpravodajství a publicistika ČT měnit k lepšímu.

27.5.2020 v 17:07 | Karma článku: 30.02 | Přečteno: 510 |
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1453
Odborník v oblasti světové ekonomiky a politiky

Najdete na iDNES.cz